Tel. pro objednání: 601 527 387
Tomedica

Chirurgická léčba

Standardní otevřená technika

Při standardní otevřené chirurgické technice je řez veden ve střední čáře dlaně. Po přetětí podkoží a tzv. palmární aponeurózy (vazivová struktura nad karpálním vazem) proniká operatér ke karpálnímu vazu. Poté postupně protíná jednotlivé vrstvy vazu až na nervus medianus. Ten je potom uvolněn kompletním přetětím vazu směrem k prstům i k zápěstí. Operační rána je uzavřena sešitím kůže obvykle adaptačními stehy.

Chirurgická léčba

Endoskopické metody

Cílem endoskopické operace těsného karpálního tunelu je zvětšit jeho průsvit a zároveň co nejméně traumatizovat tkáně v dlani operované ruky. V našem zařízení používáme uniportální systém. Při něm se operuje pouze z jedné drobné rány v zápěstní rýze. Nejdříve je nutné rozšířit průsvit karpálního tunelu dilatátory. Poté se nad nerv vsune pracovní kanál a vaz se protne od nejhlubších vrstev směrem k povrchu. Unipolární technika je nejméně invazivní metodou, tkáně nad karpálním vazem zůstávají zachovány a pacient má pouze jednu jizvu v zápěstí. Na našem pracovišti používáme při uniportální metodě systém MicroAire.

Pooperační péče

Chirurgická léčba

Ruka zůstává krytá obvazem 7–10 dní, poté se odstraňují stehy. U klasické operace je nutný klidový režim, po odstranění stehů se začíná s rehabilitací, ruku je poté možné u nekomplikovaného průběhu zapojit do běžných úkonů. Těžší práce lze vykonávat s odstupem 4–6 týdnů.

U endoskopických výkonů je při nekomplikovaném průběhu většina pacientů schopna druhý den po operaci řídit auto a ruku zapojit do běžných činností. Do plného zatížení lze ruku uvést postupně po odstranění stehů 7. – 10. den.

Možné komplikace operační léčby syndromu karpálního tunelu

  1. poranění dlaňové větve nervus medianus – projevuje se bolestí v oblasti thenaru a u baze palce
  2. zhmoždění nervus medianus
  3. poranění motorické větve nervus medianus (tzv. ramus recurrens)
  4. hypertrofická jizva
  5. přetrvávaní příznaků syndromu karpálního tunelu po operaci – příčinou může být chybná diagnóza, nebo nedostatečné přetětí karpálního vazu. Pokud je příčinou nedostatečné přetětí vazu a tento fakt je potvrzen při revizní operaci, je úspěšnost revizní operace cca 75 %.
  6. ztuhnutí malých kloubů ruky a prstů – při zbytečně dlouhotrvající imobilizaci
  7. infekce v ráně – vede k přecitlivělosti jizvy, operační rána se může v krajním případě i rozpadnout.
  8. krevní sraženina (hematom) – také vede ke zvýšené citlivosti jizvy

Zpět

Syndrom karpálního tunelu