Tel. pro objednání: 601 527 387
Tomedica

Endoskopické operace syndromu karpálního tunelu

Cílem endoskopické operace těsného karpálního tunelu je zvětšit jeho průsvit a zároveň co nejméně traumatizovat tkáně v dlani operované ruky.

Uniportální technika

Uniportální technika

Uniportální technika využívá jednoho vstupu do karpálního tunelu – řezu cca 2 cm dlouhého v zápěstní rýze. Systém je tvořen zařízením tvaru pistole s nástavcem, který obsahuje jak nůž, tak optiku a operující neurochirurg jej ovládá jednou rukou. Tento systém je náročnější na zkušenost operatéra a operační pole musí být dokonale čisté (proto se využívá turniket na paži, který dočasně omezí prokrvení operované horní končetiny). Kosmetickou výhodou zůstává jediný vstup do karpálního tunelu a tedy pouze jedna malá jizva v zápěstní rýze.

Výhoda endoskopických operací

V ČR toho času výrazně převládá provádění otevřených operací karpálních tunelů nad endoskopickými. V čem tkví výhoda endoskopických operací?

  • Při nekomplikovaném průběhu se zkracuje doba léčení.
  • Operovanou ruku lze po endoskopickém výkonu zapojit do běžných činností již 2. – 5. den po operaci.
  • U endoskopických výkonů zároveň odpadají eventuální problémy s jizvou v dlani (přecitlivělost na dotek apod.).

Naše zdravotnické zařízení provádí endoskopické operace karpálních tunelů, stejně jako i otevřené operace karpálních tunelů. Indikace k jednotlivým typům výkonů provádíme po domluvě s pacientem na základě jeho obtíží a elektromyografického (EMG) nálezu.

Syndrom karpálního tunelu