Operace karpálního tunelu
Tel. pro objednání: 601 527 387

Syndrom karpálního tunelu – popis problému

Obecná definice

Je nejčastějším z tzv. „úžinových syndromů“ na horní končetině. Příčinou obtíží je útlak nervus medianus, který probíhá pod příčným karpálním vazem (ligamentum carpi transversum) spolu se šlachami ohýbajícími prsty. V průběhu života karpální vaz zbytní, stane se tužším a začne utlačovat nerv, který probíhá těsně pod karpálním vazem. Nemoc se nejčastěji projevuje u pacientů ve středním nebo vyšším věku. Ženy jsou postiženy 4× častěji než muži.

Tomedica

Další kapitoly

Zdroj: Greenberg MS: Handbook of Neurosurgery

Syndrom karpálního tunelu

Příčiny

U naprosté většiny pacientů nelze příčinu vzniku syndromu karpálního tunelu dohledat. U některých pacientů ale existují faktory související s jejich pracovním zatížením nebo s nemocemi, které pacient má a o kterých se soudí, že mají vliv na vznik syndromu karpálního tunelu.
Více zde…

Projevy nemoci

Zcela typicky jsou pacienti probouzeni v noci mravenčením až bolestí v prstech ruky, mají pocit jakoby ruka a prsty byly nedokrvené, jakoby ruka a prsty byly „přeleželé“. Úlevu většinou přináší procvičení ruky a prstů nebo „protřepání prstů“. Bolest může vyzařovat ze zápěstí do lokte a někdy až do ramene.
Více zde…

Endoskopické operace

Cílem endoskopické operace těsného karpálního tunelu je zvětšit jeho průsvit a zároveň co nejméně traumatizovat tkáně v dlani operované ruky.

Více zde…

Syndrom karpálního tunelu